Gözenek Sıkılaştırıcı Cilt Bakım Maskeleri Nasıl Hazırlanır

Gözenek Sıkılaştırıcı Cilt Bakım Maskeleri Nasıl Hazırlanır

Gözenek Sıkılaştırıcı Cilt Bakım Maskeleri

Cilt bakımı geçmişten günümüze her dönemde, özellikle de bayanların vazgeçilmez uygulaması ve yaşam tarzının bir parçasını oluşturmuştur. Herhangi bir sağlık problemi olmasa bile kimse yüz güzelliğini kaybetmek istemez. Sivilce ve kırışıklık sorunları yaşayanlar da bu sıkıntıdan kurtulmak için çeşitli yöntemlere başvururlar. Pahalı kozmetik ve cilt bakım ürünlerini kullanmak fazla masraflı olurken, cilt kusurlarını makyajla kapatmaya çalışmak ayrı bir işkencedir hepimiz için.

Evinizdeki malzemeleri kullanarak, çok fazla harcama yapmadan, en basit yöntemlerle hem cilt bakımınızı rahatlıkla yapabilir hem de olası cilt problemlerinin önüne geçebilirsiniz.

Cilt tipleri farklı özellikleri bakımından karma, yağlı ve kuru ciltler olmak üzere üç grupta sınıflandırılır. Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek için ise, cilt tipinize en uygun maske çeşitlerini ve bakım yöntemlerini uygulamanız gerekmektedir.

Gözenek Sıkılaştırıcı Cilt Bakım Maskesi Ne İşe Yarar?

Gözenek sıkılaştırıcı cilt bakım maskesi faydaları öncelikle sağlıklı bir cilde sahip olabilmeniz için büyük önem taşır. Günümüz hayat şartlarında stresli bir yaşam sürüyor olmak, hava ve çevre kirliliği, uzun saatler güneş ışınlarına maruz kalmak, alkol ve sigara kullanımı, ergenlik dönemi ve yaşlanmaya bağlı birtakım olumsuz etkenler nedeniyle; ilk olarak cildimizin nem ve yağ dengesi bozulur daha sonra cilt lekeleri, kırışıklıklar ve pürüzler meydana gelir. Endişelenmenize hiç gerek yok. Evinizdeki malzemeler yardımıyla kolayca hazırlayabileceğiniz karışımlar ile gözenek sıkılaştırıcı maskenizi yapabilirsiniz. Belirli periyodlarda uygulayacağınız cilt bakımı sayesinde kısa sürede olumlu sonuçlar alacaksınız.

Gözenek Sıkılaştırıcı Cilt Bakım Maskesi Faydaları Nelerdir?

 • Cildiniz tıkalı gözeneklerden temizlenir,
 • Cildiniz yeterli oksijen alarak parlak ve canlı bir görünüm kazanır,
 • Cildinizin bozulan yağ ve nem dengesini geri gelir,
 • Temizlenerek açılan gözenekler tazelenerek sıkılaşır ve hücreler yenilenir,
 • İstenmeyen kırışıklık riski ortadan kalkar,
 • Yüksek maliyetli cilt bakım ürünü ve kozmetik harcamalarınız sona erer.

Gözenek Sıkılaştırıcı Maske Yapımında kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Gözenek sıkılaştırıcı maske yapımı için gerekli malzemeler kolay temin edilebilen ve doğal olan ürünlerdir. Kimyasal içermediği için kanserojen etkilerden korunmuş olursunuz.

Son yıllarda konunun uzmanı ve Dermatologlar tarafından yapılan araştırmalar sayesinde, doğada şifa kaynağı ve mucize olarak tabir edilen pek çok bitkinin ve maddenin insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri kanıtlanmıştır. Bunlar lavanta, papatya, kekik, nane, kil, bal, maya, karbonat, yumurta,  elma sirkesi, pirinç, limon, maden suyu, salatalık gibi doğal ürünlerdir.

Doğal güzellik sırrı işte yine bu organik ürünlerde mevcut olup pratik olarak hazırlanabilecek karışımlar sayesinde Gözenek sıkılaştırıcı maske tarifleri ve yapımı hakkında bilgi sahibi olarak, gözenek sıkılaştırıcı cilt bakım maskenizi kendiniz hazırlayacaksınız.  

Gözenek Sıkılaştırıcı Maske Nasıl Yapılır? Çeşitleri ve Tarifleri:

1-Kil Maskesi

Cilt tipinizi belirledikten sonra Gözenek sıkılaştırıcı kil maskesi kullanabilirsiniz. Cildiniz normalden fazla yağlı ise yeşil kil maskesi tam size göre. Eğer cildiniz kuru ya da az yağlı ise beyaz kil maskesini haftada 2 kere uygulamanızı öneririz. Kil maskesi sayesinde tıkalı gözenekler açılacak ve cildiniz rahat nefes alacaktır. Kendini yenileyen hücreler, leke ve kırışıklıkları ortadan kaldıracaktır.

Cilt özelliğinize uygun olan kil maskesini belirledikten sonra yeterli miktarda su ilave ederek krem kıvamına getiriniz.

Hazırladığınız bu karışımı gözlerinizin ve dudaklarınızın etrafı hariç, yüzünüzün tamamına sürebilirsiniz.

Yüzünüze uyguladığınız maskeyi tamamen kurutmadan, yaklaşık 5 dakika kadar beklettikten sonra, bol su ile yıkayarak durulayın.

Gözenek sıkılaştırıcı kil maskesi tarifini haftada 2 kez cildinize uygulamanız istediğiniz sonucu almanız için yeterli olacaktır.

2-Yumurta, Şeker ve Meyve Maskesi

Gözenek sıkılaştırıcı maske tarifi olarak sizlerle hanımların olumlu sonuç alarak en çok tercih ettiği farklı bir tarifi paylaşmak istiyoruz. Pratik malzemeler ile kolayca hazırlayabileceğiniz maskemiz için;

 • 1 adet yumurta,
 • 2 tatlı kaşığı toz şeker,
 • 1 tane limonun taze sıkılmış suyu.

Malzemeleri bir kap içerisinde çırparak karıştırın ve hazırladığınız karışımı yüzünüze sürüp 15 dakika kadar bekletin ve sonrasında bol su ile iyice durulayın.

3-Bal ve Limon Maskesi

Cilt temizleyici, gözenekleri sıkılaştırıcı ve cilt lekelerini giderici diğer bir maske tarifimiz, bal ve limon maskesi tarifi kolay hazırlanabilmesi ve her cilt tipinde kullanılabilmesi özelliğiyle en sık tercih edilenler arasında yerini alıyor.

Bal ve limon bir araya gelince adeta mucizeye dönüşüyor. Limon cildinizdeki fazla yağ oranını düzenliyor ve gözenekleri sıkılaştırıyor. Bal ise cildin PH dengesi olarak bildiğimiz nem oranını ayarlıyor.

 • 1 tatlı kaşığı çiçek balı,
 • 1 tatlı kaşığı (doğal) limon suyu,

Özellikle çiçek balı kullanılan bu cilt bakım maskesi tarifinde, küçük bir kâsede karıştırdığınız formülü yüzünüze uygulayın ancak gözünüze kaçırmamaya dikkat edin. Göz çevresine rahatlıkla uygulayabilirsiniz çünkü bu maskenin, göz çevresindeki kırışıklıkları önemli ölçüde azaltıcı etkisi vardır. Maskeyi yüzünüzde 10 dakika bekletin ve sonra soğuk su ile durulayın.

Gözenek sıkılaştırıcı etkisi ile ipek gibi pürüzsüz bir cilde kavuştuğunuzu göreceksiniz. Ayrıca güneş lekeleri ve hamilelik lekelerinden kolaylıkla kurtulabileceksiniz. Yüzünüzdeki özellikle göz, boyun ve ağız çevresindeki kırışıklıklarınızın önemli ölçüde giderilmesinde ve yeni kırışıklık oluşumunun engellenmesinde haftada 3 kez bu maskeyi uygulamanız en etkili sonucu almanızı sağlayacaktır.

Gözenek Sıkılaştırıcı Bitkisel Cilt Bakım Tarifi

Lavanta, papatya, kekik ve nane gibi doğal, arındırıcı ve hücre yenileyici bitkileri kullanarak yapabileceğiniz bu kolay uygulama sayesinde fark edilir oranda yenilenen cildiniz yüzümüzü güldürecek ayrı bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Sıkılaştırıcı maske ve cilt bakımı uygulamalarınızdan önce bu bitkisel kürleri uygulamanız çok etkili olacaktır. Özellikle gece yatmadan önce bitkisel kür uygulayarak, tercih ettiğiniz maske tarifini yapmanız mükemmel sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

 • 1 tutam lavanta yaprağı,
 • 1 tutam papatya yaprağı,
 • 1 tutam kekik yaprağı,
 • 1 tutam nane yaprağı,
 • 1 litre su.

Yukarıda sıraladığımız bitki yapraklarını 1 litre su içerisinde kısık ateşte 5 dakika kaynatın. Daha sonra başınızı bir havlu veya örtü yardımıyla kapatarak 10 dakika bu karışımın buharında yüzünüzü yanmayacak bir mesafede tutun. Ardından yüzünüzü kurulayın ve yukarıda sizler için tariflerini vermiş olduğumuz gözenek sıkılaştırıcı cilt bakım maskesi çeşitlerinden bir tanesini uygulayın.

Cildinizin temizlenerek nasıl yenilendiğine, lekelerin ve kırışıklıkların nasıl kaybolduğuna, akne ve sivilce problemlerinizden nasıl kurtulduğunuza, değişen ve güzelleşen yeni cildinize siz bile inanamayacaksınız.

 • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazı yoruma kapanmıştır, anlayışınız için teşekkür ederiz.