Aile Yaşamı

Göbek Düşmesi Nedir?

Önemli sağlık problemlerinden biri olan göbek düşmesi yaşlı, genç, kadın, erkek ve çocuk fark etmeksizin herkeste görülebilen bir rahatsızlıktır. Göbek kendi yerinden farklı bir noktaya inerek meydana gelir ve birçok belirtiyle kendini göstererek kişide günlük yaşamın aksamasına neden olmaktadır. Göbek düşmesi çoğunlukla kişinin ağır kaldırmasından kaynaklanmaktadır. Fakat bazı farklı nedenlerle de oluşabilmektedir. Bunlar; aşırı soğuğa maruz kalmak, cinsel ilişki sırasında kişinin kendini çok fazla zorlaması, ani hareketlerde bulunmak, aşırı hızlı bir şekilde koşmak, göbek bölgesine alınan darbe ve bunların dışında kişinin kas yapısı güçsüzlüğünden de kaynaklanmaktadır.

 

göbek düşmesi nedir

göbek düşmesi nedir

Göbek düşmesi belirtilerinde; göbek ve çevresinde ağrı ve ağırlık hissedilmektedir. Diğer belirtiler ise; halsizlik, yorgunluk, ayaklara yansıyan ağrı iştahsızlık, dik durmada zorluk, kadınlarda şiddetli adet sancıları, adet kanamasında fazla ve ya az kan gelmesi, ara ara yükselen ateş ve kusma olarak kendini göstermektedir. Kişide göbek düşmesi olmuş ise bu durum hafife alınmamalı ve tedavi süreci başlanmalıdır.

Göbek düşmesi için birçok farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan en bilineni ise bardak çekmek yöntemi olmaktadır. Bardak çekme yönteminde göbek deliğine bir miktar pamuk koyulur ve koyulan pamuk bir çakmak yardımı ile yakılır. Daha sonra bir adet su bardağı göbek deliğinin tam üstüne ters gelecek şekilde yerleştirilir. Bardak içerisinde yanan pamuk göbek bölgesindeki kan dolaşımını hızlandırarak göbeğin eksenine gelmesine yardımcı olur.